Bayburt Belediyesi

AİLE YAŞAM MERKEZİMİZDE EHRAM ÜRÜNLERİ SERGİSİ

Geri

AİLE YAŞAM MERKEZİMİZDE EHRAM ÜRÜNLERİ SERGİSİ

21 Temmuz 2023

Belediyemiz organizasyonunda bu yıl 27.’si düzenlenen Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri tüm hızıyla devam ediyor.

Şölenler kapsamında Belediyemiz Aile Yaşam Merkezi’nde şehrin geleneksel giysilerinden olan ehramdan tasarlanan ürünlerin yer aldığı “Ehram Ürünleri Sergisi” açılarak, Bayburt’un coğrafi işaretli yemeklerinin tanıtımı yapıldı.

Programda ilk olarak Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Bayburt Tanıtım Filmi” izlendi. Daha sonra sergi açılışına geçildi. Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci sergi hakkında bilgiler vererek, “Burada yaklaşık 16 üniversiteden 40’a yakın akademisyen arkadaş Bayburt kültürünün vazgeçilmezi olan ehramı farklı motiflerde modernize ederek günümüze taşımaya çalıştılar. Bayburtlu hanımefendilerin kullandığı ehramı ilerleyen zaman diliminde, burada örneklerini gördüğümüz moda tasarımlarıyla beraber biraz daha geliştirmeye çalışacağız” dedi.

Açılış sonrası sergiyi ilgiyle gezen protokol üyeleri eserler hakkında bilgi aldılar.

Serginin ardından Bayburt’un coğrafi işaret almış yöresel tatlarının tanıtımının yapıldığı salona geçildi. Şehrimizin coğrafi işaretli yöresel yemeklerinden Yalancı Dolma, Lor Dolması, Karapancar, Ekşi Lahana, Süt Böreği, Su Böreği, Bayburt Ketesi, Tatlı Çorba, ve Bayburt Helvası tanıtımı yapılan lezzetler arasında yer aldı.

Programa, Bayburt Valisi Sayın Cüneyt Epcim, Belediye Başkanımız Sayın Hükmü Pekmezci, Belediye Başkan Yardımcılarımız Süreyya Türkmenli ve Nesimuttin Selçuk, İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Belediyemiz Meclis Üyeleri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.