ATIK PİL TOPLAMA YARIŞMASININ BİRİNCİSİ YÜZBAŞI ŞEHİT AGÂH İLKOKULU

27 May

ATIK PİL TOPLAMA YARIŞMASININ BİRİNCİSİ YÜZBAŞI ŞEHİT AGÂH İLKOKULU

Belediyemiz ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)  tarafından atık pillerin çevreye atılmaması konusunda farkındalık oluşturmak adına okullar arasında düzenlenen 2021-2022 Yılı Atık Pil Toplama Yarışması’nın birincisi topladıkları 250 kilogram atık pil ile Yüzbaşı Şehit Agâh İlkokulu öğrencileri oldu.

Okul yönetimi ile öğretmen ve öğrenciler okul bahçesinde düzenlenen törenle toplanan atık pilleri Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü personeline teslim etti.

Törende konuşan Belediye Başkanımız Sayın Hükmü Pekmezci “Bugün burada güzel bir çalışmanın ürününü görmekten büyük mutluluk duydum. Çocuklarımızın maharetli elleriyle topladığı ve çevreyi kirleten pilleri görüyoruz. Bu duyarlılığınız yarına dönük ve bu ülkenin gerçek sahibi olan siz sevgili yavrularımızın şimdiden vatanına, milletine sahip olma duygusunu ortaya koydunuz sizi yürekten kutluyor, öğretmenlerinize teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Yarışma kapsamında toplamda 440-450 kilogram civarında atık pil toplandığını söyleyen Başkanımız Pekmezci “Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)  ile işbirliği yaparak 2021-2022 yılları arasında özellikle çocuklarımızı bilinçlendirmek ve yarınlara daha sağlıklı bir yapı oluşturma adına bir çalışma içerisine girdik. Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün yoğun çalışması,  Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullarımızın gayretleriyle Bayburt’ta çok güzel bir çalışma yapıldı. Şu ana kadar yaklaşık 440-450 kilo pil toplanmış. Ve bu pillerin en fazlasını 250 kilogram ile Yüzbaşı Şehit Agâh İlkokulu öğrencilerimiz topladı. Öğrencilerimizi bir kez daha kutluyorum. Sevgili öğrenciler bu piller toprağa atıldığında zaman içerisinde toprağı kirletiyorlar. Kimyasal yapıları nedeniyle toprakta ayrışıyor.  Toprakla beraber sulara da karışıyor ve çok tehlikeli bir konuma gelerek insanımızın sağlığını bozuyor. Siz bugünden bu sorunun çözümüne yardımcı oldunuz.  Bayburt Belediyesi olarak bizler ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği olarak sizleri ödüllendireceğiz. Bu ödüllendirme tahmin ediyorum temmuz ayı içerisinde olacak.” Diye konuştu.

Tören pillerin  Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilmesinin ardından sona erdi.

Programa Belediye Başkanımız Sayın  Hükmü Pekmezci, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hakan Tomar, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Küçük, Yüzbaşı Şehit Agâh İlkokulu Müdürü Nail Eraslan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tören öncesi Belediye Başkanımız Hükmü Pekmezci öğrencilere şeker ikram etti.