Bayburt'ta Bulunan Yaralı Vaşak, Tedavi İçin Erzurum'a Gönderildi

Bayburt’ta yaralı olarak bulunan vaşak, Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından tedavi için Erzurum’a gönderildi.

Bayburt Merkeze bağlı Genç Osman köyünde yaralı halde bulunan vaşak, köylüleri seferber etti. Köyün kırsal kesiminde yaralı vaşağı bulan köylüler, Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden yardım istedi. Bunun üzerine bölgeye giden ekiplerimiz, yaralı vaşağı Bayburt merkezde bulunan Belediyemiz Veteriner Kliniğine getirdi. Burada yemek verilen ve bir gün bakılan vaşak, Orman ve Su İşleri Milli Parklar Bayburt Şube Müdürlüğü ekipleri ile irtibata geçilerek, buradan gelen yetkililer tarafından Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürüldü.

Nesli Tükenen Vaşak Emin Ellerde..

 Konuyla ilgili bilgi veren Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürü Raif Kalekahyası, “Genç Osman köyünden bize gelen ihbar doğrultusunda dün saat 11 civarında buradan ekiplerimizle birlikte hareket ettik. Bizde buradan ekiplerimiz yönlendirdik. Nesli tükenen hayvan bunlar. Bu yörede pek rastlanmayan ve koruma altına alınmış bir hayvan. Köye giderek oradan aldık geldik” dedi.

İlk bakımın ardından vaşağın vücudunda çeşitli kırıklar olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Kalekahyası, “İlk bakımın yaptıktan sonra Orman ve Su İşleri Milli Parklar Bayburt Şube Müdürlüğü ile irtibata geçtik. Ve onların ekipleri şu anda geldiler ve yaralı hayvanı buradan Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne nakledecekler. Tedavisinin orada devam edeceği yetkililer tarafından da bize beyan edildi. Vaşağın arka ayakları ve ön sol ayağında bir kırık olduğunu tespit ettik. Ancak gerekli müdahalenin yapılmasının ardından asıl hastalığın ne olduğu ortaya çıkacaktır. 3 yaşlarında bir hayvan olduğunu tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.