Başbakan Davutoğlu Bayburt’ta

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bayburt mitinginde beklenen müjdeyi verdi.

Partisinin Saat Kule Meydanı'nda düzenlenen mitingindeki konuşmasına, "Korkut Ata ve Genç Osman ile yiğit, mert ve asil insanların diyarı" Bayburt'u selamlayarak başlayan Davutoğlu, Hızlı Tren Projesi’ne Bayburt’u da eklediklerinin müjdesini verdi.

Bayburtluların her birini "gönülden muhabbetle" selamlayan Davutoğlu, mübarek bir diyar olan Bayburt'un, Hoca Ahmet Yesevi'nin, Horasan erenlerinin, şair Hicrani ve Zihni'nin, ozanlar ve yiğitler diyarı olduğunu kaydetti.

BAŞBAKAN OLACAĞIMI İLK DEFA HİTABEN SÖYLEYEN BAYBURTLULAR OLDU

Bayburt'un ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Davutoğlu, hep yanlarında olan Bayburt'un hiç unutmayacağı bir hatıra olduğunu kaydetti. Bayburt'un her zaman gönüllerinde olduğunu dile getiren Davutoğlu, ''Bir hatıram var ki hiç unutamam. Buraya tam da cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, cumhurbaşkanımıza Türkiye'de en büyük desteği vermiş ikinci il olarak, tarihe mührünü vurduğunda buraya ziyarete gelmiştim. Siz beni gerçekten o kadar mübarek, o kadar misafirperver karşıladınız ki şimdi buraya yazdığınız gibi, hitaben de o zaman başbakan olacağımı, belki de ilk hitaben söyleyen Bayburtlular oldu" diye konuştu. Bayburtlulara hükümet konağında son derece doğal bir mitingle hitap ettiğini, aslında miting yapmaya gelmediklerini anlatan Davutoğlu, sadece selam vermeye, Bayburt'tan ilham almaya geldiklerini belirtti.

BAYBURT YİĞİT İNSANLARIN DİYARIDIR

Meydandakilerin tekbir getirmesi üzerinde Davutoğlu, tekbirin her yerde ve mekânda güzel olduğunu ama yiğit Bayburtluların ağzında bir başka güzel olduğunu söyledi. Anadolu insanının zor günlerin insanı olduğunu, Bayburtluların da öyle olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bayburt, 'bu vatanı savunacak bir yiğit yok mu' dendiğinde sağına ve soluna bakmadan öne çıkan yiğit insanların diyarıdır. Şimdi de istiklal ve istikbal davamızda son 12 yılda büyük başarılara imza atmış AK kadrolar olarak huzurunuzdayız ve diyoruz ki sağınıza ve solunuza bakmadan ileriye bakarak 2023 Türkiye’sine var mısın" diye konuştu.

"BAYBURT DAHA DA BÜYÜYECEK"

Bayburt'u daha da büyüteceklerini, daha da müreffeh kılacaklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Bayburt'a öyle imkânlar getireceğiz ki, göçü durduracağız, üniversitenin kapasitesini iki misline çıkaracağız. Bu dağlarda öğrenim görmeyen kimse kalmayacak. Ozanların, yiğitlerin diyarı Bayburt, ilim diyarı olacak, bütün hizmetleri alacak" diye konuştu.

MİTİNGDEN NOTLAR

Eşi Sare Davutoğlu ile otobüsle Saat Kule Meydanı'ndaki miting alanına gelen Davutoğlu'nun konuşması, miting alanı çevresindeki binalardan da izlendi. Çok sayıda vatandaşın AK Parti ve Türk bayrakları ile katıldığı miting alanında, "Dede Korkut'un okuduğu, kalenin dahi şahit olduğu, Başbakan olduğun şehre hoş geldin", "Sayın Başbakanımız Bayburtumuza hoş geldiniz" yazılı pankartlar yer aldı. Başbakan Davutoğlu'nun konuşması, meydana kurulan dev ekrandan da izlendi.

Belediye Başkanımız Mete Memiş, Ak Parti Milletvekili adayları Naci Ağbal ile Bünyamin Özbek, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal’ın da hazır bulunduğu mitinge, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Ak Parti Ankara Milletvekili Adayı hemşehrimiz Prof. Dr. Vedat Bilgin katıldı.

Mitingin ardından Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile karanfil dağıttıktan sonra platformdan inerek partililerin yanına gitti. Partililerin sevgi gösterisinde bulunduğu Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, kısa süre sohbet ettiği partililerle hatıra fotoğrafı çektirdi.