Bayburt, 2014 Yılı Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreni’ne Ev Sahipliği Yaptı

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) 2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları ödülleri Bayburt'ta sahiplerine takdim edildi. Bayburt Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen ödül törenine Bayburt Vali Vekili Ali Gökay, Garnizon Komutanı Mehmet Nail Yiğit, Belediye Başkanımız Mete Memiş, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü İrfan Aslan, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal, TYB Yönetim Kurulu üyeleri, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını ev sahibi sıfatıyla Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun’un yaptığı törende kürsüye çıkan Belediye Başkanımız Mete Memiş konuşmasında şunları belirtti:

“Böyle bir törenin şirin Bayburt’umuzda yapılmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu anlamda çok kıymetli rektörümüze teşekkür ediyorum. Ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği’nin değerli başkanına ve yönetim kuruluna da sayın rektörümüzün tekliflerini kırmayıp törenlerini Bayburt’ta düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Bu ödül töreninde benim için anlamlı olan üç şey var; Necip Fazıl gibi, Osman Yüksel Serdengeçti gibi ve daha isimlerini sayamayacağımız niceleri. Ama burada üç isim benim için çok önemliydi. Muhterem hocamız Süleyman Hayri Bolay ben liseli yıllarımda onun Türkiye’de Ruhçu ve Maddeci Dünya Görüşü kitabı benim hayatımda önemli bir rol oynamıştı. Muhterem hocama hürmetlerimi arz ediyorum. Birde çok kıymetli hocamız, ağabeyimiz Mehmet Doğan hocamızın Batılılaşma İhaneti ve Dil, Kültür ve Yabancılaşma isimli eserleri bizim öğretmenliğimizde talebelerimizin zihin dünyalarını şekillendirmekte önemli rol üstlenmiş iki eseriydi. Hocama teşekkür ediyorum. Yine çok muhterem Necmettin hocamız.  Bizim ders öğretmenimizdi. Ondan çok şey öğrendik. Yani talebe nasıl yetiştirilir, ders nasıl anlatılır ondan pratik olarak öğrenmiştik. Onu Bayburt’umuzda, üniversitemizde hoca olarak gördüğümüz zaman yine dizinin dibinde olmaktan iftihar ettik, memnuniyet duyduk hocamdan çok şey öğrendim hocama da teşekkürlerimi, hürmetlerimi arz ediyorum.”

Bayburt Sahip Olduğu Misyonla En Büyükler Arasında

“Mehmet Bey ve Hicabi Bey bahsetti Bayburt yüz ölçümü itibariyle Türkiye’nin en küçük şehridir. Âmâ şunu unutmayalım ki, Bayburt yetiştirdiği değerlerle, sahip olduğu misyonla Türkiye’nin en büyüklerindendir. Bayburt’u Bayburt yapan ne nüfusudur, ne stratejik önemidir, ne başka birşeydir. Bayburt’u Bayburt yapan Bayburt’u tanıtan Bayburt’un sahip olduğu misyondur ve yetiştirdiği değerlerdir. Dede Korkut’tur, Dede Paşa’dır, Zihni’dir, Hicrani’dir, Ağlar Baba’dır. Bayburt’u en iyi tanıtanlardan Zihni Bayburt’u tanıtıyorken diyor ki; Aşinay-ı  hakayık-ı mecazdır Bayburt, Neşr-ü tahsilde Mısr-i hicazdır Bayburt, Gülü yok, endelibi yok amma bülbülleri vardır. Ahd-i gülşende şehri şirazdır Bayburt. Bayburt’u Zihni’nin ifadeleriyle tanırsak, Zihni’ye kulak verirsek, Bayburt’a bakılması gerektiği gibi bakarsak şunu göreceğiz ki, ayağların çekilmediği, yavruların gitmediği, mekânların, otağların ıssız kalmadığı bir Bayburt’u oluşturabiliriz.”

Bayburt’u Tanımlamak

“Sözlerime son verirken Bayburtlu olmayan çok kıymetli bir fikir adamımızın Yavuz Bülent Bakiler’in Bayburt ile ilgili yazdığı bir şiirle Bayburt’u tanımlamak istiyorum;
Eteği dumanlı, başı dumanlı

Dağlarda doğmuşum

Dağ çocuğuyum!

Sendendir Bayburt’lum içimdeki hız

Sendendir ufkumda parlayan yıldız.

Yağız atlar üstünde seninle yeni baştan

Destanlar yazacağız.

Profesör Tozlu’ya Yılın fikir Adamı Ödülü

Protokol konuşmalarından sonra ödül törenine geçildi. 27 farklı dalda 27 değerli isme ödülleri Başkanımız Memiş’in de aralarında bulunduğu protokol üyeleri tarafından takdim edilirken Bayburt Üniversitesi eski rektör yardımcısı Profesör Doktor Necmettin Tozlu’ya yılın fikir adamı ödülü layık görüldü. Program protokol üyeleri ve katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi. Katılımcılar ve protokol, daha sonra hayırsever iş adamı Mustafa Köseoğlu’nun Bayburt Üniversitesi için yaptıracağı 1500 kişilik camiinin temel atma törenine katılmak için ödül töreninin düzenlendiği Bayburt Üniversitesi Konferans Salonu’ndan ayrıldı.