Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan Başkanımıza Ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bayburt ziyareti kapsamında Belediye Başkanımız Mete Memiş’i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanımız Memiş şunları belirtti:

‘’Öncelikle başkanımıza şehrimize geldikleri için ve 11 Mart 2014 tarihinde Türk kültür tarihinin en önemli eseri olacak gençlerimize ışık tutup onları geleceğe taşıyacak dede korkut kitabını kazandırdıkları içinde Dede Korkut şehri Bayburt ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum.”

Bayburt, Misyonuyla Türkiye’mizin En Büyüklerindendir

“Bayburt’umuz nüfusu itibariyle Türkiye’mizin en küçük şehridir ama şunu takdir edersiniz ki, bu şehir nüfusuyla değerlendirilmemelidir. Taşıdığı ve sahip olduğu misyonla, yetiştirdiği büyük dava adamları, gönül erleriyle Türkiye’mizin en büyüklerindendir. Bu şehir Korkut Ata’nın şehridir. Bu şehir büyük sahabe Abdulvehhab Gazi’nin şehridir. Şair Zihnilerin, Celalilerin, Hicranilerin, İrşadilerin şehridir.”

Bayburt, Anadolu’daki Türklüğün 4 Sütunundan Biridir

“Bu şehirden tarihinin hiçbir döneminde din ve vatan düşmanı çıkmamıştır. Bu şehir Anadolu’da Türk Tarihi kadar eskidir. Anadolu’daki Türklüğün sütunları sayılan 4 şehirden biridir. Bunlar Kerkük, Ahlat, Harput ve Bayburt’tur. Bu şehir 1514’te Yavuz Sultan Selin Han’ın fermanıyla sancak beyliği olarak ilan edilmiştir. Bu şehir 1974’teki Kıbrıs barış harekâtında en çok nişan yüzüğünün bağış yapıldığı şehirdir.  Belki nisan ayını bitirdik ama ermeni soykırımı iddialarının ortaya atılıp tartışıldığı bu dönemlerde şunu söyleyelim bu şehir ermeni mezalimini yaşayan şehirlerden biridir. Biz bırakın soy kırımı ermeni zulmüne uğrayan bir şehiriz.”

Amacımız Kadim Şehri Modern Kent Hüviyetine Kavuşturmak

“Şunu da arz edeyim ki, bu tarihi mirası devralan bizlere şu düşüyor. İnşallah Bayburt’ta belediye olarak, ticaret odası olarak, valilik olarak diğer sivil toplum ve kamu kuruluşlarıyla bu tarihi mirası inşallah gelecek nesillere taşımak adına kadim şehri modern kent hüviyetine kavuşturmak. Bu anlamda bize çok büyük sorumluluklar düşmüştür. Bunun farkındayız. İnşallah Ankara’nın yardımıyla, siz kıymetli başkanlarımızın ve büyüklerimizin göstereceği yolla inşallah bu şehri geleceğe taşıyacağız. Temiz bir Bayburt’u özlenen bir Bayburt’u tarihi kimliğine yakışır bir şehri inşallah hep birlikte inşa edeceğiz.”

Belediye başkanımızdan sonra kısa bir açıklamada bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise Bayburt bulunmaktan duyduğu mutluluğu belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle Bayburt’ta ve Bayburtlularla beraber olmak bizim için büyük bir mutluluk ve büyük bir heyecan. Aslında bu benim Bayburt’a dördüncü gelişim.”

Dede Korkut’a Ev Sahipliği Yapan Şehrin Emiri

 “Sayın başkanımızı özellikle ziyaret etmek istiyordum. Kendisini takip ediyorum; Hem başarılı hem de sevilen bir belediye başkanı kendisi. Şuradan farkına vardım.  Biz bu Dede Korkut Kitabı’nın basımını yaptığımız da bu işe ilk sahip çıkan Bayburt Belediye Başkanımızdı. Bunu da doğal karşılıyorum çünkü Dede Korkut’a ev sahipliği yapan şehrin emiri.”

 

Herkeste Aynı Duyarlılığı Bulamazsınız

“Herkesi aynı duyarlılıkta bulamazsınız. Bende başkanımı bu kapsamda özellikle ziyaret etmek istiyordum. Hem eğitici hem de girişimci yönünü ortaya koyarak biraz önce bize Bayburt’u kısa sürede anlattı. Bayburt deyince insanın aklına mertlik gelir, dürüstlük gelir, vatanperverlik gelir. Benim için burada olmak büyük bir şans tabi. Sayın başkanımın da burada olması büyük bir şans en çok sevindiğim şey sayın valimiz ve sayın başkanımızın liderliğinde Bayburt’ta birlik havası oluşmuş durumda. İlk önce yapılması gereken bu.  Bunun için sayın başkanıma özellikle teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Belediye Başkanımız Mete Memiş’e Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanlığınca bastırılan Dede Korkut Kitabı’nın bir nüshasını hediye ederken, Başkanımız Memiş Bayburt taşından oyulmuş Şehit Osman Türbeleri, Saat Kulesi, İmaret Tepe Anıtı ve Kop Şehitliği Anıtının minyatürlerinden oluşan bir set hediye etti.