Belediye Başkanımızın 'Ahilik Haftası' Mesajı

Belediye Başkanı Sayın Hükmü Pekmezci Ahilik Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir.  Meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkârlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü aziz milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler ifa etmiştir.

Bu açıdan ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan, toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür.

Bu vesile ile tüm esnaf, sanatkâr, tüccar ve iş insanlarımızın Ahilik haftasını kutluyor, bol bereketli ve kazançlar diliyorum. Türkiye’de ve şehrimizde ‘Yılın Ahisi’ olarak seçilen ve unutulmaya yüz tutmuş purutçuluk mesleğini 45 yıldır sürdüren hemşehrimiz Mahmut Recai Purutoğlu’nu tebrik ediyorum."