Belediye Başkanımızın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Belediye Başkanımız Sayın Hükmü Pekmezci Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:


"Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.


Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir. Çünkü Çanakkale’de tüm cihan harbetmiştir ve bu savaştan bizim payımıza şanlı bir zafer onlara da unutulmayacak dersler düşmüştür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu savaşta emri altındaki askerlere söylediği “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” Sözü aziz ecdadımızın nasıl sarsılmaz bir iman ve cesarete sahip olduklarının en büyük kanıtıdır.


Bizde ecdadımızdan aldığımız ilhamla vatanımızın ne zor şartlarda korunup bizlere emanet edildiğini unutmadan onlara layık olarak var gücümüzle çalışıp ülkemizi en ileri seviyeye taşımalıyız.
Bu vesileyle Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünü ve şehitler günümüzü tebrik ediyor, huzur ve güven içerisinde yaşadığımız bu vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimize yüce rabbimizden rahmet diliyorum."